هدف از رزومه کاری این است به کارفرما می فهماند که چرا شما برای آن کار بهترین هستید! و اشتباهاتی باعث می شود شما به نتیجه مطلوب نرسید. در اینجا 10 اشتباهی که باعث می‌شود شما به آن نتیجه نرسید را بررسی می نماییم.


یک هدف برای رزومه کاری شما بیشتر وجود ندارد و آن این است که به کارفرما نشان دهید که چرا برای آن کار بهترین هستید. با این‌حال چیزهای بسیاری وجود دارد که مانع این می شود شما پیامی روشن و حرفه ای را خلق نمایید. در زیر 10 اشتباه از رایج‌ترین اشتباهات را بررسی می کنیم.

1. رزومه کاری و تمرکز اشتباه
قانون اول ممکن است یکی از سخت ترین مفاهیم برای شکارچیان کار باشد. رزومه کاری شما چیزی نیست که برای خودتان ساخته باشید، شاید شما آن را برای یک استخدام کننده جهت ارزیابی مناسب خود، ایجاد و سازمان‌دهی می‌نمایید اما مهم این است که رزومه کاری خود را برای کاری که می‌خواهید در آن کار استخدام شوید ایجاد نمایید، هیچ مدیر استخدام‌کننده‌ای به همه مواردی که شما نوشته‌اید علاقه نخواهد داشت، در حقیقت رزومه کاری شما بازتابی از شخصیت شماست، لازم نیست همه موارد را در آن ذکر نمایید.
مثلاً اگر شما برای موقعیت مدیریت پروژه اقدام به ایجاد رزومه می‌نمایید باید هر تجربه‌ای و دستاوردی را که نشان می‌دهد در مدیریت پروژه متخصص هستید را برجسته‌نمایید، حال ممکن است شما نیز دارای تجربه پشتیبانی فنی در این کار باشید و درجایی مجبور بودید پا به‌پای کارگران پروژه به دلیل نداشتن تجربه فنی کارگران کارکنید، از نوشتن آن جدا خودداری نمایید، بهتر است به مواردی اشاره‌کنید که نشان از قدرت رهبری و ابتکار و مهارت سازمانی شمارا برجسته می‌نماید.

2. وجود غلط املایی در رزومه.
تقریباً 90% مدیران آستانه پایینی برای اشتباه‌های احمقانه را دارا هستند، گاهی هم مشاهده‌شده که رزومه‌هایی که دارای این اشتباه‌های ساده هستند به درون سطل آشغال پرت می‌شوند، اما گاهی دقیق‌ترین مردم هم یک یا دو غلط املایی بر روی رزومه خود بجای می‌گذارند، در اینجا چند راهنمایی ساده می‌تواند کمک بزرگی برای نوشتن یک رزومه بدون اشکال برای شما باشد.

• برای داشتن یک رزومه صادقانه با بازخورد عالی از خانواده، دوستان و مربیانتان برای ویرایش جزئیات کمک بگیرید.
• لطفاً دست نگه‌دارید. قبل از ارسال رزومه، کمی استراحت کنید و به چشمانتان هم فرصت تجدیدقوا بدهید، حال دوباره سر آن برگردید، آن را مطالعه نمایید، ممکن است اشتباهی از دست شما دررفته باشد.
• از رزومه خود یک نسخه چاپی تهیه کنید، این آسان‌ترین راه برای از بین بردن غلط‌های املایی یا نگارشی و یا قالب‌بندی اتفاق افتاده در مانیتور شماست.
• بهتر است یک‌چشم انداز جدید را امتحان نمایید! گاهی اوقات خوانندگان سهواً از بخش‌های زیادی که قبلاً خوانده‌اند عبور می‌کنند. دوباره نگاه کردن رزومه می‌تواند به این مشکل کمک بزرگی کند، شاید از پایین به بالا و یا از سمت چپ به راست خواندن رزومه یک ایده ناب برای حل این مشکل باشد. شاید آماده‌سازی رزومه شما طول بکشد اما این ترفند ساده می‌تواند قانون‌های منطقی ذهن را مبنی بر اینکه متن شما بدون اشتباه است را کاملاً دگرگون نماید، فقط کافی است امتحان نمایید.
• خواندن آن با صدای بلند! با این کار شما حس واقعی‌تری از غلط‌های املایی و نگارشی را تجربه خواهید نمود.

3. رزومه کاری شما بیش‌ازحد طولانی می‌باشد.
نظرهای بسیاری وجود دارد که رزومه شما چند صفحه باشد. اکثراً می‌گویند یک یا دو صفحه خوب است، بخصوص اگر شما 10 سال یا بیشتر قرار باشد تجربه خود را بر روی کاغذ وارد نمایید
درهرصورت، فراموش نکنید که هدف اصلی یک رزومه معنادار بودن آن است و در برخی موارد اشاره و پرداختن به برخی جزئیات هیچ تأثیری بر روی هدف فعلی شما نخواهد گذاشت بلکه رزومه شمارا از فرمت حرفه‌ای خارج خواهد نمود.
به‌عنوان‌مثال شاهد خیلی از رزومه‌ها بودم که حتی کار با آفیس 2003 را نیز در رزومه خود قید نموده بودند اما فراموش نکنید این‌چنین موارد چیزی نیست که امروزه مهم و قابل‌استفاده باشد.

4. رزومه کاری خیلی خوانا نیست.
هرگز قالب‌بندی رزومه را دست‌کم نگیرید. در نظر داشته باشید که مدیران استخدام‌کننده به صدها رزومه برای هر کاری نگاه می‌اندازند و معمولاً زمانی کمتر از 35 ثانیه را برای تصمیم به نگه‌داشتن یا به سطل آشغال انداختن هر رزومه را برای قضاوت اختصاص خواهند داد. شما باید رزومه‌تان را طوری طراحی نمایید که به سهولت پردازش اطلاعات توسط مدیران صورت پذیرد و سرعت آن‌ها را درگرفتن این تصمیم بالا ببرد.
برای قضاوت در قالب‌بندی رزومه خود این سؤالات را از خود بپرسید:

– آیا برای ارائه رزومه از فونت‌های زیادی استفاده نموده‌ام؟ خیلی شیک‌تر آن است که نهایتاً از یک فونت یا دو فونت استفاده نمایید، شما که نمی‌خواهید رزومه خود را مانند یک بریده روزنامه‌ها در کیوسک روزنامه‌فروشی‌ها تزئین نمایید؟!
– آیا برای تأکید، افراط به خرج داده‌اید؟ شما برای تأکید از گزینه‌هایی چون Bold، Italic،Underlie و دیگر موارد و یا ترکیبی از تمامی این موارد در رزومه خود استفاده می‌نمایید، شما که نمی‌خواهید به‌صورت افراطی از این موارد استفاده نمایید؟! استفاده بیش‌ازحد این موارد چشم‌های خواننده رزومه را خسته خواهد نمود.
– آیا متن بسیار زیادی روی رزومه شما وجود دارد؟ هیچ‌چیز تهدیدآمیزتر از این نیست که رزومه شما به دلیل متن‌های متراکم توسط کنترل‌کننده رزومه یا مأمور استخدامی کنار گذاشته شود. تنظیم حاشیه‌ها را حتماً 2.5 سانتیمتر از طرفین کاغذ A4 مدنظر داشته باشید. استفاده از نقاط گلوله‌ای «●» برای شکستن پاراگراف‌ها و متمایز نمودن دستاوردهای شما، الزامی است.
فراموش نکنید فضای سفید کاغذ هراس‌انگیز نیست اگر به‌درستی از آن استفاده گردد.

5. نامتان در هدر رزومه ظاهر می‌شود.
اسم شما می‌بایست برجسته در بالای رزومه کاری ظاهر شود نه در هدر (هدر ابزاری در ورد است که هر متن یا عکسی که در آن قرار دهید به‌صورت خودکار در بقیه صفحات نمایش داده می‌شود)، اما حتی اگر هم نامتان به‌عنوان هدر رزومه شمارا شیک نشان می‌دهد از قرار دادن آن جدا اجتناب ورزید. مشکل اینجاست که بسیاری از نرم‌افزارهای اسکن قابل‌استفاده در منابع انسانی، در سر صفحه و پاورقی‌ها کار نخواهند کرد. در صورت قرار دادن نام در هدر یا سر صفحه در چنین مواردی، رزومه خود را سوخته بدانید.

6. رزومه شما کلمات کلیدی را شامل نمی‌شود.
یک حقیقت وجود دارد و آن اسکن نامه‌ها و متون توسط نرم‌افزارهای اسکن مرور اجمالی است که در بالا به آن اشاره شد. فراموش نکنید این امر در خیلی از سازمان‌ها در ایران نیز شروع‌شده و تبدیل به یک مکانیسم درون‌سازمانی شده است؛ و اینجاست که گام اولیه برای جداسازی رزومه‌های مفید از غیرمفید برای ادامه پروسه درون‌سازمانی، رزومه‌هایی را که از کلمات کلیدی مناسب استفاده ننموده‌اند را به زباله‌دان هدایت خواهد نمود. در حقیقت شما توسط کلید واژگان کلیدی مناسب بر روی رزومه خود فلفل پاشیده‌اید، درواقع شرح وقایع شغلی حقیقی بهترین محل برای یافتن کلید واژگان کلیدی است.

7. بجای ارائه لیستی از تجربه‌ها، دستاوردهایتان را به نگارش درآورید.
اول‌ازهمه هرگز از عباراتی مانند «وظایف» و یا «مسئولیت» را در رزومه کاری خود استفاده ننمایید، با این کار شما فقط طرح کلی آنچه را که در شرح وظایفتان بوده است را فهرست می‌نمایید، مطمئن باشید کسی که رزومه شمارا بررسی می‌نماید نخواهد گفت که آیا شما شرح وظایفتان را خوب انجام داده‌اید یا ضعیف ارائه نموده‌اید، در ضمن این عبارات نشان نمی‌دهد که چگونه از مهندس یا شخص دیگری که همان کاری را که شما انجام می‌دهید، بهتر انجام خواهید داد.
برای کمک به بازنگری دستاوردهایتان، این سؤالات را از خود بپرسید:
• چه‌کارهای مخصوصی را من به‌طور جداگانه انجام داده‌ام؟
• چگونه من کار متفاوت‌تری را نسبت به دیگران در شغلم اجرا می‌نمایم؟
• من چه‌کارهایی را به‌صورت انحصاری خلق نموده‌ام؟
• من با چه مشکلات یا چالش‌هایی مواجه شده‌ام؟
• من چگونه بر مشکلات یا چالش‌های سد راه پیروز شده‌ام؟
• تلاش‌های من نتیجه چه چیزها یا کارهایی بوده است؟
• کارایی من برای شرکت یا کمپانی استخدام یا استفاده‌کننده از سرویس یا خدمات من چگونه بوده است؟ برای مثال، حضور من برای ایشان پول ذخیره کرده یا در صرف زمان صرفه‌جویی شده، یا ترکیبی از هر دو بوده است!
با پاسخ به سؤالات بالا می‌توانید کمک بزرگی برای خلق یک الگوی قوی در دستاوردهای خود ایجاد نمایید.

8. شما از افعال مبهم و صفت‌های ذهنی استفاده می‌نمایید.
از استفاده عباراتی مانند «کمک به …» یا «هماهنگ‌کننده…» یا «مدیریت …» جدا خودداری نموده این عبارات تقریباً معنا و ماهیتی کلی دارند. زمانی که شما می‌خواهید از یکی از این عبارات استفاده نمایید از خود بپرسید چگونه؟
چگونه به چیزی کمک کردید؟ دقیقاً چه‌کار کردید؟ همچنین سعی نمایید از لغات پویایی مانند ساختاریافته، هماهنگ شده، تعریف‌شده، اجراشده و غیره استفاده نمایید.
به‌عبارت‌دیگر، بسیار آسان است که بگویید شما در کاری مهارت کاملی دارید یا روابط عمومی فوق‌العاده‌ای دارید. مگر اینکه بتوانید با شواهد به عقب بازگردید و اثبات نمایید. معمولاً همه در مورد خودشان به نیکی سخن می‌گویند، بنابراین توضیح دهید چرا در آن مهارت تخصص کاملی دارید. آیا برای کسب آن مهارت بودجه و زمان خاصی را اختصاص داده‌اید؟ چه مدارکی را کسب کرده‌اید که شمارا توانمندتر از بقیه می‌نماید؟ آیا منابعی هست که مدارک شمارا به رسمیت بشناسد؟ و درنهایت هر توضیح جزئی که می‌تواند به بهتر شدن رزومه شما در این بخش کمک نماید.

9. رزومه کاری‌تان مانند رزومه دیگران است.
نمی‌گویم که شما باید خودتان را با فونت تحریری یا خط نستعلیق در قالب‌بندی رزومه‌تان شیک معرفی نمایید. بلکه حرفم این است که ازآنجایی‌که کارفرما یا استخدام‌کننده‌ای که رزومه شمارا مطالعه می‌نماید، آینده‌نگر است، لذا انتظار چیزی کمی بیشتر از خلاقیت در رزومه شمارا دارد؛ و شما می‌بایست برای رسیدن به هدف، این مورد را در نظر بگیرید:

• سهم حرفه‌ای خود را در دنیای تجارت آنلاین نمایید، این سهم حرفه‌ای می‌تواند توسط یک وبلاگ یا داشتن یک وب‌سایت و یا موارد مشابه، آنلاین شود. توجه داشته باشید که در پروسه آنلاین نمودن این سهم حرفه‌ای، از بکار گیری هر چیز اضافی خودداری نمایید. برای سرعت دادن به پروسه انتخاب کارفرما یا کسی که به بازدید وب‌سایت یا حوزه آنلاین شما می‌پردازد می‌بایست، سرعت‌بالا در لود شدن در کنار داشتن گرافیک حرفه‌ای، ویترین دستاوردهای شما، بیانیه مأموریت حرفه‌ای شما، پیشرفت کاری و داشتن استعداد رهبری را مشاهده نماید. قبل از قرارگیری لینک در رزومه کاری خود، این سؤال را از خود بپرسید که چگونه وب‌سایت شما می‌تواند به‌خوبی پاسخگوی سؤالات کارفرمایان باشد که ممکن است در مورد شما مطرح نمایند.

• از بارکدهای دوبعدی (QR Code) در رزومه‌تان استفاده نمایید، در حقیقت تصویر بارکد است که کمتر از یک ثانیه، کارفرمایان بالقوه را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد کارجو را به سایت اینترنتی شما وصل می‌نماید. استفاده از این فنّاوری نشان‌دهنده ادراک شما برای نشان دادن نقاط قوت شما است.

10. در رزومه شما دروغ و مبالغه به چشم می‌خورد.
تصمیم‌گیرندگان به‌طورمعمول اقدام به تحقیق و بررسی مطالب ارائه شده از سمت شما می‌نمایند؛ و گاهی اوقات آنچه را که آن‌ها پیدا می‌کنند می‌تواند شمارا شرمسار نماید. این نکته را مدنظر داشته باشید که آن‌ها لازم نیست حتماً مدارک شمارا استعلام بگیرند، گاهی با پرسیدن چند سؤال ساده، می‌توان به فاش شدن فریبی که در رزومه خود نوشته‌اید، ساده‌تر از آن چیزی که فکر می‌نمایید، پی ببرند، پس مراقب باشید در مورد هر تجربه‌ای که در رزومه می‌نویسید اغراق ننماید.