در محیط‌های رقابتی اهدافتان را حتی با دوستان مهربانتان در میان نگذارید.

نیازی نیست برای اینکه خودتان را در محیط رقابتی قرار دهید به دیگران بگویید در حال نوشتن کتاب هستید.

اغلب کسانی که موفقیت تدریس می‌کنند می‌گویند اهدافتان را بلندبلند به دیگران بگویید و این در حالی است که ما ایرانی‌ها به قانون چشم‌زخم اعتقادداریم  و در کلام‌الله مجید صراحتاً آیه‌ای به چشم‌زخم تخصیص داده‌شده است.

از طرفی بیان کردن اهداف به دیگران، احتمال اینکه بتوانید به مقاصد بزرگ‌ترتان دست پیدا کنید را کاهش می‌دهد.

نشریه کارآفرین در مقاله‌ای به موضوع تعیین هدف‌ها و در میان گذاشتن آن با دیگر آن پرداخته است. برخلاف آنچه تاکنون در ذهن داشته‌ایم به اشتراک گذاشتن هدف‌ها و اعلام عمومی یک کار، قبل از اینکه آن را به انجام برسانید به‌احتمال‌زیاد به ضررتان تمام می‌شود.

آیتیکن تانک، کارآفرینی و مؤسس شرکت JotForm در این مقاله به تشریح این موضوع اشاره داشته و به ارائه راهکارهایی پیشنهادی می‌پردازد.

توجه شمارا به بخشی از ترجمه این مقاله جلب می‌کنیم:

تاج سه‌قلو جایزه نهایی مسابقه اسب‌های اصیل در آمریکاست. برای به دست آوردن این عنوان افسانه‌ای، اسب و سوارکار باید در دربی کنتاکی میان پرکینزاستیکس و بلمونت استیکس شرکت نماید. سال 2008 یکی از اسب‌ها به نام بیگ براون دو مسابقه اولش را برده و تا رسیدن به تاج، چهار امتیاز از رقبایش جلوتر بود.

چند روز قبل از مسابقه نهایی مربی‌اش ریک دوترو درحالی‌که خودش را برای پیروزی نهایی آماده می‌کرد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:

وقتی به اسم‌های رقیب نگاه می‌کنم به نظرم نتیجه نهایی همین حالا مشخص است. وقتی آن‌ها را با اسبان خودمان مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که او باید این مسابقه را ببرد.

در آن مسابقه نهایی، بیگ براون بعد از بقیه به خط آخر رسید و اسب دیگری با امتیاز بسیار بالاتر، تاج را از آن خود کرد.

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد هیچ‌وقت جذاب نیست؛ اما کلماتی که دوترو قبل از مسابقه به زبان آورد مثال زنده‌ای است که باقی ماند.

این مثل را مثل را باید به خاطر داشت: قبل از این‌که جوجه‌ها سر از تخم بیرون بیارن، رویشان حساب نکنید (جوجه را آخر پاییز می‌شمارند)

اگر از نکته موردنظر بگذریم، می‌توان نکته ظریف‌تری را از آن آموخت که باید موردتوجه کارآفرینان و مؤسسات و شرکت‌ها قرار گیرد.

قبل از اینکه هدف‌هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید کمی فکر کنید.

منبع: مجله آینده‌نگر شماره 83

ویراستاری مقاله توسط آقای الفبا